Tuesday, 04 October 2016 17:48

Posilňovanie v bojových umeniach I. - kľuky

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Viackĺbové funkčné cvičenia, medzi ktoré patria aj kľuky, by mali tvoriť až 80% silových cvičení v bojových umeniach. Precvičuje sa totiž viacero svalov naraz a súčasne aj ich vzájomná nervovosvalová koordinácia.

Kľuky sú základným cvičením, ktoré posilňuje hornú časť tela a zvyšuje silu trupu. Množstvo svalových skupín na prsiach, ramenách, pleciach, chrbáte a krku sa súčasne zapája do cvičenia počas vykonávania kľuku. Kľuky sa vykonávajú vo vystretej polohe, čo môže zlepšiť správne držanie tela.

 

 

Vojaci a športovci robia kľuky ako súčasť ich základného silového tréningu, čím posilňujú vrchnú časť chrbta, ramená a súčasne stabilizujú a spevňujú trup. Je to vynikajúce cvičenie, pretože kľuky možno vykonávať všemožnými spôsobmi. Sú ľahko vykonávateľné a nepotrebujete míňať žiadne peniaze na cvičebné náradie.

Kľuky pomáhajú budovať pevný trup a zvyšovať silu v prsiach, ramenách a predlaktiach. Rôzne druhy kľukov sa zacieľujú na rozdielne svalové partie.

Svaly zapojené do kľuku sú:

- Pectoralis major

- Deltoideus

- Triceps brachii

- Serratus anterior m.

- Abdominal m.

- Coracobrachialis m.

zameranie kukov

Pectoralis major (veľký prsný sval) - sú to dva veľké svaly primárne zapojené do zdvíhania tela počas kľuku.

Deltoidy - sú to svaly pliec pomáhajúce prsným svalom počas vykonávania pohybu. Aj keď sú slabšie, sú nepostrádateľné pre všetky pohyby v ramennom kĺbe. Pekným zaobleným pleciam vďačíme vypracovaným deltoidom.

Triceps brachii - tricepsy sa nachádzajú v hornej časti ruky na zadnej strane oproti bicepsom. Zodpovedajú za vystieranie rúk a sú najviac zaťažené počas vykonávania kľukov.

Serratus anterior - leží pod podpažnou jamkou na zadnej strane hrude.

Corracobrachialis - vychádza od lopatky až do vrchnej časti ramena. Počas kľuku tlačí tento sval vrchnúa časť ramena voči telu, čo je nevyhnutné na vykonanie kľuku. Dobre vytrénovaný corracobrachialis je dôležitý pre budovanie sily hornej časti tela.

Abdominal m.(brušné svaly) - tieto svaly sa zapájajú počas kľuku a držia telo vo vystretej polohe.

kluky svaly

Poznáme rôzne druhy kľukov:

- s rukami na široko, ktoré sa zacieľujú na prsia

- s rukami na úzko, ktoré sa zacieľujú na triceps

- môžete si nohy vyložiť na stoličku alebo stôl a tým viac zamestnať plecia

- tí, ktorí sa venujú bojovým umeniam, môžu robiť kľuky na hánkach ukazováka a prostredníka a tým spevniť úderové plochy a kĺb zápästia v správnom uhle, aký je pri dopade ruky na prekážku počas úderu

Výhody cvičenia kľukov:

- kľuky môžu byť vykonávané doma bez potreby investovania peňazí do cvičebných pomôcok.

- vykonávanie kľukov stimuluje metabolizmus a cirkuláciu krvi, umožňujúc vám spáliť viac kalórií.

- štúdie ukázali, že cvičenie kľukov zvyšuje vyplavovanie testosterónu a tým, okrem iného, znižuje riziko vzniku osteoporózy.

- tí, čo cvičia pravidelne kľuky, ľahšie dosahujú úspechy vo fitness a kľuky sú tiež nevyhnutné pre bojové umenia.

- kľuky vám poskytujú možnosť precvičiť veľké množstvo svalových skupín naraz. Precvičíte nimi prsia, tricepsy, plecia, chrbát, brucho a čiastočne aj kvadricepsy, hamstringy a lýtka. Pri pravidelnom cvičení kľukov zistíte, že máte silnejšie a vypracovanejšie prsia, plecia, ticepsy, predlaktia aj zápästia.

 

Čítať 2527 krát Naposledy zmenené Tuesday, 04 October 2016 18:09
Pre písanie komentárov sa prihláste