Tuesday, 29 May 2018 16:01

Seiko Higa a Shodokan

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Seiko Higa sa narodil v roku 1898. Higa sa učil Naha-Te od Kanrya Higaonnu od svojich 14 rokov. Otec Seika Higu bol blízky priateľ s Kanryom Higaonnom a požiadal ho, aby prijal Higu ako študenta. Higa u neho študoval celkovo 3 roky, kým Kanryo Higaonna zomrel. Po smrti Kanrya Higaonnu cvičil Seiko Higa s Chojunom Miyagim, ktorý bol jeho seniorom v dojo a pokračoval vo výuke. Seiko Higa bol prvým z Miyagiho študentov, ktorý začal učiť. Jeho dojo bolo otvorené v roku 1931. Ukončil policajnú kariéru, aby mohol učiť karate. Jeho prvé dojo bolo naozaj len obývacou izbou. Miyagi učil vo svojej záhrade. V tom čase formálne dojo ako dnes neexistovali. Až neskôr sa otvorilo jeho Shodokan dojo.

Seiko Higa bol opísaný ako láskavý a jemný, ale prísny pri výučbe. Dôkladne sa tiež venoval aj tréningu karate. Pracoval pred zrkadlom celé hodiny, aby dodržal presnú techniku. Seikichi Toguchi by bol jedným z jeho skorých študentov a možno aj jeho najznámejší. V roku 1935 odišiel na ostrov Saipan, aby vyučoval karate kvôli pozvaniu jedného priateľa. Práve tu stretol Kanki Izumikawu, ktorý sa stal jedným z jeho popredných študentov. Izumikawa neskôr pomohol šíriť Goju-ryu v Japonsku. Higa sa nakoniec vrátil na Okinawu, pretože výučba na ostrove bola do značnej miery neúspešná. Ak by Higa odišiel do Tokya, aby vyučoval namiesto Saipana, veci dnes mohli vyzerať inak.

Seiko Higa, 1898 - 1966, majster goju ryu, ktorý
študoval u Kanrya Higaonnu aj Chojuna Miyagiho
 

Neskôr, v roku 1940 získal Higa titul Renshi z Dai Nippon Butoku Kai, ktorý je ekvivalentom k 6. danu. Higa bol veľmi ovplyvnený II. svetovou vojnou a stratil väčšinu svojho bohatstva. Seikichi Toguchi pozval Higu, aby s ním žil, a tak sa Higa nakoniec presťahoval a žil so svojím študentom. Je dôležité poznamenať, že v týchto časoch bol vzťah medzi učiteľom a študentom veľmi blízky, takmer ako rodina. Obaja spolu s ďalšími Okinawcami zhromaždili dosť peňazí na vybudovanie nového dojo v Itomane, kde mohol Higa pokračovať v učení.

Goju-ryu Seika Higu má od Miyagiho viaceré dôležité rozdiely, preto mal Higa v úmysle dať mu iný názov. Sanseiru je pomerne odlišná a má viac spoločného s verziou Toon-ryu. Je to preto, lebo Higa sa naučil Sanseiru priamo od Kanrya Higaonnu a Chojun Miyagi nie. Existuje niekoľko ďalších rozdielov v rôznych kata, pokiaľ ide o výkon a prevedenie. Učenie Seika Higu učenia viac zdôrazňuje mäkký aspekt  "Ju" viac než niektorí ďalší Miyagiho študenti. Seiko Higa bol študentom Miyagiho v čase, keď ten pomenoval svoj štýl Goju-ryu.

Matayoshi Shinpo bol prominentnou postavou v Higovom Shodokan dojo. Učil tu kobudo a jeho metódy a kata boli zachované Shodokanom spolu s Higovým Goju-ryu. Juei Tamaki bol ďalší prominentný učiteľ kobudo v dojo. Dnes sa kobudo aj Goju-ryu cvičia a vyučujú v organizácii spoločne.

Tetsuhiro Hokama a Matayoshi Shinpo v Shodokan dojo, rok 1965
 

Po smrti Chojuna Miyagiho sa Seiko Higa stal prvým prezidentom Okinawan Goju Kai. V roku 1966 zomrel aj Seiko Higa. Niektorí z jeho hlavných študentov boli Seikichi Higa, Choyu Kiyuna, Eiki Kurashita, Seiko Fukuchi, Tetsuhiro Hokama, Ryugo Sakai, Toyama Zenshu, Kanki Izumikawa a Seiichi Akamine. "Shodokan" je škola Goju-Ryu Seika Higu. Higa tiež založil Goju-ryu Kokusai Karate Kobudo Renmei, ktoré dnes prevádzkuje Zensei Gushiken. Niektorí z dnešných hlavných inštruktorov Shodokan sú Choyu Kiyuna, Eiki Kurashita a Gibo Seiki. Goju-ryu Seika Higu je unikátne v tom, že Higa cvičil nielen u Chojuna Miyagiho, ale aj u Kanrya Higaonnu, učiteľa Chojuna Miyagiho.

 

Zdroj: https://www.facebook.com/MiyagiGojuRyuKarate/

 

Čítať 1824 krát Naposledy zmenené Thursday, 21 June 2018 14:42
Pre písanie komentárov sa prihláste