Wednesday, 30 May 2018 16:52

Chojun Miyagi a Goju-ryu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Chojun Miyagi sa narodil v Naha 25. marca 1888. Od mladosti bol silný a mal atletickú postavu. Zaoberal sa športovými a inými fyzickými aktivitami. Trénovať karate začal s Ryukom Aragakim. Keď mal 14 rokov, Aragaki si uvedomil, že Chojun bral štúdium skutočne vážne a predstavil ho majstrovi Naha-te Kanryovi Higaonnovi. Miyagi trénoval so svojim majstrom až do jeho smrti v roku 1915. V jeho posledných rokoch vzal Chojun Miyagi svojho učiteľa a staral sa oňho, ako by bol jeho vlastným otcom. Miyagi niekoľkokrát cestoval do Číny, aby študoval tam, kde jeho učiteľ. Bolo to v provincii Fujian v Číne.

Na niekoľkých cestách ho sprevádzal jeho priateľ Gokenki. Gokenki bol Číňan a majster Kung-Fu bieleho žeriava. Pravdepodobne pôsobil pre Miyagiho ako tlmočník a predstavil ho niektorým miestnym majstrom v Číne. Miyagi tam trénoval niektoré miestne čínske bojové umenia a keď sa vrátil na Okinawu, spojil čínske umenia s Naha-te a svojimi vlastnými nápadmi aby vytvoril to, čo dnes nazývame Goju-ryu. Názov "Goju" pochádza z básne v Bubishi. Keďže Miyagi pochádzal z bohatej rodiny, mohol sa naplno venovať štúdiu karate-do. Jeho obchodná činnosť mu umožňovala voľne cestovať tam a späť. Miyagi narodil za priaznivých okolností a mal predpoklady, aby sa stal pravým majstrom bojových umení.

Chojun Miyagi (v strede) a Gokenki (vpravo) pred cestou do Číny

Neskôr otvoril svoje vlastné dojo v Naha a začal učiť. Učenie sa uskutočňovalo na jeho dvore a bolo známe ako "záhradné dojo". Jeho výcvik bol veľmi tvrdý a náročný. Iba málo študentov to dokázalo vydržať. Tréningy boli podľa dnešných štandardov pomerne "nudné". Uvádza sa, že prvých pár rokov vyučoval iba Sanchin a hojo undo. Študenti by buď odišli z dôvodu nudy a netrpezlivosti, alebo kvôli náročnému výcviku. Študenti Chojuna Miyagiho boli na miestnom kúpalisku ľahko rozpoznávaní podľa modrín na svojom tele. Okrem súkromnej výučby vo svojom dome vyučoval na policajnej akadémii v Naha, ako aj na stredných školách. Eiichi Miyazato mu pomohol na policajnej akadémii v Naha a neskôr po Miyagim prevzal výučbu.

Chojun Miyagi so svojími študentami zo strednej školy v Naha

Kata Gekisai Ichi a Ni boli vytvorené Miyagim spoločne s Shoshinom Nagaminem. Miyagi pravdepodobne uznal, že kata Sanchin nebola správna pre uvedenie študentov do karate. Gekisai kata boli jednoduché, priamočiare a mali širší záber. Okrem kata Miyagi vytvoril aj cvičenia Junbi Undo, ktoré poskytovali štandardné zahratie pred tréningom. Tieto cvičenia boli vytvorené po konzultácii s Jinseiom Kamiyom, ktorý bol doktorom a Miyagiho študentom. Boli navrhnuté tak, aby precvičovali špecifické svaly potrebné pre tréning karate a posilňovali telo. Toto viedlo k zmene karate, aby bolo lepšie prispôsobené telesnej výchove. Miyagi vytvoril Tensho kata na základe čínskych foriem, ktoré študoval. Neskôr v roku 1938 získal Miyagi titul Kyoshi od Dai Nippon Butoku Kai, ktorý zodpovedá 8. danu za všetky jeho vedomosti a príspevky do bojových umení. Za svoje úspechy získal od japonského kráľovstva množstvo ďalších ocenení a titulov.

Okrem cestovania do Číny Miyagi cestoval aj na Havaj aby tam šíril Goju-ryu. Nachádza sa tam množstvo záznamov v novinách o jeho ukážkach a predpokladá sa, že bol dokonca natočený. Bohužiaľ, toto všetko sa pravdepodobne stratilo vo vojne. Cestoval tiež do pevninského Japonska, kde viedol semináre pre políciu, ako aj pre univerzity. Jeho priateľ Kenwa Mabuni bol v Japonsku od prvých dní, kedy tam bolo karate predstavené verejnosti. Miyagi prišiel na jeho pozvanie, aby vyučoval na niektorých miestach a Gogen Yamaguchi ho pozval aj na výučbu v jeho klube a tak sa vlastne aj prvý krát stretli.

Miyagiho seminár - na foto sú aj Eiichi Miyazato a Meitoku Yagi, 1940

V roku 1936 sa Chojun Miyagi zúčastnil stretnutia s rôznymi majstrami karate z Okinawy. Bolo to dôležité stretnutie s cieľom diskutovať o budúcnosti karate. Karate bolo zavedené do pevninského Japonska a hľadali spôsob, ako postupovať. Jednou z tém bola zmena významu karate na "prázdna ruka" namiesto "čínska ruka". Predpokladali, že tento krok prinesie väčšie akceptovanie karate v Japonsku. Tiež diskutovali o uniforme, v ktorej sa bude trénovať karate a hovorilo sa aj o možnom zjednocovaní karate do jednej ryu (školy). Nižšie sú niektorí účastníci stretnutia.

  

predný rad sprava: Chojun Miyagi, Chomo Hanashiro, Kentsu Yabu, Chotoku Kyan
zadný rad sprava: Genwa Nakasone, Choshin Chibana, Choryo Maeshiro, Shinpan Shiroma

Chojun Miyagi bol známy a rešpektovaný obyvateľmi Okinawy. Bol veľmi pokorný a mužom svojho slova. Svedčí o tom aj fakt, že po vojne cestoval spolu s Toguchim do Itomanu, aby Miyagi splatil malý dlh inému mužovi, ktorý mu predtým pomohol. Miyagi bol proti použitiu karate ako spôsobu, ako zarobiť peniaze. Študenti mu však vo všeobecnosti dávali dary ako znak uznania. Bol opísaný ako milý a priateľský a Toguchi sa zmienil, že on a Miyagi mávali po tréningu veľa dlhých diskusií.

Miyagi, rovnako ako mnohí iní, bol zničený 2. svetovou vojnou. Stratil niekoľko svojich detí, rovnako ako aj jedného z jeho najlepších študentov Jinana Shinzata. Mnoho ľudí špekulovalo, že Shinzato by bol pravdepodobným nástupcom Chojuna Miyagiho, ak by počas vojny nezomrel. Po vojne sa Miyagiho zdravie začalo rýchlo zhoršovať. Bol sužovaný vysokým krvným tlakom a ďaľšími chorobami. V roku 1952 už vyučoval väčšinou sediac na stoličke. Toguchi ho opísal ako neschopného prejsť viac ako jeden blok bez toho, aby si musel odpočinúť. V októbri 1953 vo veku 65 rokov Miyagi utrpel infarkt a zomrel vo svojom dome. Stres vojny spolu so stratou toľkých blízkych si vyžiadali svoju daň.

Pred Miyagiho smrťou jeho študenti pripravovali štandardné testovacie osnovy, ako aj požiadavky na technické stupne Dan. Bohužiaľ Miyagi zomrel skôr, než to stihli dokončiť.

Traja Miyagiho starší žiaci: Seikichi Toguchi, Eiichi Miyazato a Meitoku Yagi.
Chýbajú Seiko Higa a Gogen Yamaguchi

Miyagi nikdy nikoho neoznačil za svojho nástupcu ani neudelil dan (čierny pás). Veril, že iba Dai Nippon Butoku Kai malo takúto právomoc. Goju-Ryutýmto zostalo v trochu neusporiadanej situácii. Môžeme sa len domnievať, ako by vyzeralo Goju-Ryu, keby Miyagi žil ďalších 20 rokov. Nakoniec každý z jeho starších študentov založil svoju vlastnú školu založenú na ich interpretácii vízie a ideálov Chojuna Miyagiho. Každá z nich má svoj jedinečný prístup. Dnes sa Goju-Ryu sa rozšírilo po celom svete a praktizujú ho milióny ľudí.

 

Zdroj: https://www.facebook.com/MiyagiGojuRyuKarate/

http://seinenkai.com/articles/sanzinsoo/1936.html

https://books.google.ca/books?id=zfFaPBlINPwC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false

https://books.google.ca/books?id=HtsDAAAAMBAJ&pg=PA28&dq=chojun+miyagi&hl=en&sa=X&ved=0CCwQ6AEwA2oVChMIl4nN-oLKxwIVydceCh34rAVg#v=onepage&q=chojun%20miyagi&f=false

http://www.ogkk.eu/historymaster/chojun_miyagi.htm

http://www.historyoffighting.com/the-real-mr-miyagi.php

http://yamada-san.blogspot.ca/search/label/Translation%3A%20MEMORIES%20OF%20MY%20SENSEI%20CHOJUN%20MIYAGI

http://www.wuweidao.com/history_goju-ryu.htm

Čítať 1834 krát Naposledy zmenené Wednesday, 30 May 2018 18:09

Súvisiace položky (podľa značky)

Pre písanie komentárov sa prihláste