Wednesday, 05 October 2016 17:27

Princípy použitia vitálnych bodov

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)

Štúdium vitálnych bodov je úzko spojené so štúdiom anatómie. Kľúčom pri zasahovaní vitálnych bodov nie je sila úderu, ale presnosť a uhol. Je to využívanie anatomických slabostí ľudského tela na získanie prevahy v boji. Dôležité je vedieť, ako vitálne body fungujú, čo spôsobujú a ako ich správne zasiahnuť.

 

 Mnoho začiatočníkov si po pár neúspešných pokusoch povie, že vitálny bod nefunguje, ale po pár minútach so skúseným učiteľom zistia, že stačí malá zmena uhla, pod ktorým dopadá úder na vitálny bod alebo úderovej plochy a zrazu je všetko inak a súper sa zrúti na zem s bolestivou grimasou alebo v bezvedomí.

Niektorí ľudia si myslia, že vitálne body sú bodky na pokožke a keď sú zasiahnuté, majú obrovský efekt. Pravdepodobne k tejto predstave prišli tak, že ich videli na nákresoch v literatúre alebo na internete, avšak iba jednoducho zasiahnuť dané miesto nestačí.

nerve points

Vitálne body sú najčastejšie nervy, nervové pletence a nervové zakončenia (receptory). Vitálne body sa nachádzajú kdekoľvek sa kríži viacero nervov, nerv sa rozvetvuje, ukončuje receptormi alebo nekrytý svalom prechádza popri kosti a pri údere sa "pricvikne" medzi úderovú plochu a kosť. Toto sú miesta, ktorými môžeme vyslať do nervového systému silný komplexný signál, ktorý spôsobí primeranú reakciu.

nervy tela

Je potrebné pochopiť anatomickú štruktúru obklopujúcu nervy. Nervy často ležia medzi svalmi a kosťami a môžu byť zasiahnuté iba pod správnym uhlom a smerom.

Nervové vlákna:

Zjednodušene si možno predstaviť nerv nie ako jedno vlákno, ale skôr ako spletené lano. Vlákna na vonkajšej strane lana sú určené na prenos vzruchov strednej bolesti napr. ako poškriabanie alebo stlačenie, pričom vnútorné vlákna monitorujú vážnejšie zranenia ako faktúry, vyvrtnutia, natiahnuté šľachy a podobne.

zlozenie nervu

Telo má vypracované odpovede na ochranu voči spomenutým zraneniam nazývané reflexy. Sú to napríklad automatické uvoľnenie svalstva v okolí preťaženej šľachy, aby nedošlo k jej roztrhnutiu, alebo rapídny pokles tlaku, aby nedošlo k vykrvácaniu.

reflex

Hlavným cieľom pri zasahovaní vitálnych bodov je oklamať telo, že je v nebezpečenstve alebo je poškodené s cieľom vyvolať reflexnú ochrannú reakciu. Preto je dôležité zasiahnuť nerv a nie len miesto v okolí nervu, aby bol vyslaný vzruch simulujúci vážne poškodenie tela. Je preto nutné poznať mechaniku práce s nervovými bodmi.

Mechanika:

Po pochopení, čo sú vitálne body, nervy a okolité štruktúry tela, môžeme začať študovať spôsob, ako zasiahnuť a podráždiť daný nerv, aby vyvolal čo najlepšiu odpoveď v podobe reflexnej reakcie.

Nasledujúcich 5 základných bodov, ktoré sú dôležité pri umení útokov na vitálne body, začiatočníci často podceňujú.

Použitie malej úderovej plochy:

Keďže zasahujeme nervy, musíme útočiť zbraňami, ktoré spôsobia, že koncentrovaná energia prenikne až k nim a zasiahne ich. Mnoho nervov leží medzi anatomickými štruktúrami, ako sú napr. svaly predlaktia (napr. bod LI-10). Na zasiahnutie týchto nervov je potrebné udierať s dostatočne malou plochou s koncentrovanou energiou, aby prenikla až k nervom pomedzi obklopujúce telesné tkanivá. Preto je dôležité v kusho trénovať údery so sústredením sa na jednotlivé hánky prstov a ostatné ostré úderové plochy.

nervy ruky

Natiahnutie nervu:

Ak si predstavíme nerv ako lano, v ktorom sú senzitívnejšie vlákna vo vnútri a je uvoľnené, pri zasiahnutí len odskočí dozadu alebo uhne nabok. Preto potrebujeme nerv natiahnuť, aby sme zasiahli tie najsenzitívnejšie vlákna vo vnútri.

To znamená, že rôznymi úchopmi môžeme natiahnuť napr. nerv na ruke či nohe alebo otočením hlavy natiahnuť krk pre najlepší efekt bodov na krku a hlave. Keď zasahuneme body na rebrách, zdvihnutie ruky, napr. vyblokovaním súperovho úderu, otvorí telo a odkryje vitálne body robiac ich zraniteľnešími, keď sú nervy našponované cez kosti rebier.

 

Kladivo a nákova:

Opäť pri predstave nervu ako lana, ak máme kladivo a chceme ním udrieť po lane tak, aby sme rozmliaždili vnútorné vlákna, musíme lano položiť na tvrdý podklad.

Mnoho nervov prebieha hneď vedľa kostí, ktoré môžu poslúžiť ako nákova a naše hánky ako, kosť alebo lakeť sú kladivo.

Majúc toto na rozume je správny uhol a smer ako "pricviknúť" nerv o kosť najlepším spôsobom, ako dosiahnuť najsilnejšiu odpoveď tela.

Uvoľnenie je kľúčové:

Bruce Lee učil, že uvoľnená ruka udiera rýchlejšie. Sila úderu je totiž závislá práve od rýchlosti dopadu a preto má úder vychádzať z uvoľneného tela. V spojení s malou úderovou plochou je koncentrovaná energia oveľa väčšia.

Predstava úderu "za cieľ":

Pri údere si je potrebné predstaviť, že udierame až za cieľ, aby sme dosiahli dostatočnú prieraznú silu.

 

Čítať 3302 krát Naposledy zmenené Wednesday, 05 October 2016 17:53
Pre písanie komentárov sa prihláste