Sunday, 08 July 2018 11:14

Pôsobenie na proprioreceptor nad lakťom

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pri pôsobení na tento bod ovplyvňujeme senzitívne nervové zakončenie, konkrétne proprioreceptor, čo je nervové zakončenie prinášajúce informácie z vnútorného prostredia.

 golgiho slachove teliesko

Golgiho šľachové telieska sú umiestnené na prechode svalových vlákien a šľachy a reagujú na aktívne napínanie svalu, či na jeho skrátenie. Ich prah dráždivosti je oveľa vyšší v porovnaní s dráždivosťou svalových vretienok. Riadia mechanizmus „samoútlmu“ alebo autogénnej inhibície svalu, ktorá má veľký význam pri riziku poškodenia svalu z nadmerného prepätia. Svalová kontrakcia sa reflexne spustí podráždením svalových vretienok a zastaví sa teda pri vzrušení šľachových receptorov (Trojan 1992, Štulrajter 2000, Javorka 2001).

Zjednodušene povedané: tento receptor využíva telo ako ochranu proti poraneniu svalu alebo šľachy pri prílišnom napnutí tak, že vyšle nervový impulz na uvolnenie svalstva. Telo urobí maximum, aby sa vyhlo poraneniu a spustí "program" - reflexnú reakciu, ktorá je riadená miechou a teda sa nedá ovládať mysľou.

golgiho orgán a svalové vretienko

Na tento bod, ktorý sa nachádza dva prsty nad hrotom lakťa, môžeme pôsobiť lakťovou kosťou, ako to môžeme vidieť v upravených technikách aikidó ikkyo, nikyo, technikách znehybnenia alebo v karate kata shisochin. Tento bod zaraďujeme medzi body druhého stupňa, ktoré po aktivácii nespôsobujú bolesť, ale svalový pohyb alebo svalové uvolnenie bez možnosti ovládania mysľou.

Čítať 1197 krát Naposledy zmenené Wednesday, 23 January 2019 21:31
Viac z tejto kategórie: « "Mental nerve"
Pre písanie komentárov sa prihláste